2017’de En Sıcak SEO Trendleri: Semalt’tan Insight

2017’de yeni arama motoru optimizasyonu eğilimleri ortaya çıktı. Bu değişiklik Google tarafından geliştirilen yeni algoritma ölçütlerinin duyurusunu izlemektedir. İlke, içerik kalitesi ve alaka düzeyi yanı sıra mobil dostu girişimleri gibi SEO yönlerine daha fazla ağırlık veriyor. Aynı zamanda, anahtar kelime doldurma gibi eski taktikler cezalandırmaya neden olan siyah şapka araçları olarak kabul edildi.

Semalt Digital Services’in uzmanı Nik Chaykovskiy, bu sene web sitenizin sıralamasını hızlandıracak bazı SEO fikirleri verir.

1. Mobil Üzerinde Devamlı Bir Vurguyu Bekleyin

Google’da mobil uyumlu siteler yer alıyor. Son yirmi yılda, cep telefonları yavaş yavaş İnternet tarama masaüstleri yerini alıyor. Google, 2015’ten bu yana mobil dostu web sitelerinin Google’ın web sitelerini derecelendirmesi için bir kriter olacağını duyurdu. Buna ek olarak, mobil cihaz dostu arayüzü olmayan web sitelerine düşük seviyeli olma cezası veriliyor. Google, mobil ve masaüstü web sitelerinin endekslemesini yakında ikiye böleceğini de açıkça belirtti. Bu nedenle, kişi oluşturma web siteleri onları mobil cihazlara uygun hale getirmeli, mobil aramaları optimize etmeli ve sitenin yanıt vermeyi artırmalıdır. Mobil dizin, bu tür web sitelerini yüksek sıraya koyacaktır.

2. Daha Fazla Sitenin Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP’ler) Almasını Bekleyin

2015’ten bu yana, AMP’ler mobil tarayıcılar için web sayfalarını optimize etme konusunda trend haline geldi. Mobil dostu girişimin geçmesinden bu yana AMP, bir web sitesinin UEO’ya sahip olmasını sağlamanın yollarından biridir. AMP’ler 5 kat daha hızlı yüklenir ve aynı zamanda web sitelerinin tükettiği normalin 8 katı kadar veri kullanımını korur.

3. Kullanıcı Deneyimi Optimizasyonunun (UEO) Önemi Yükselir

Google, çevrimiçi pazarlamacılar ve web sitesi oluşturucularına, kaliteli web siteleri inşa etmeye daha fazla önem vermek için tavsiyede bulunur. Google, basitlik, kullanım kolaylığı, gezinme ve erişilebilirlik gibi faktörlere dayanmaktadır. Bir site, kullanıcıya arama motorlarında ilk sırada yer alması için iyi bir tarama deneyimi sağlamalıdır.

4. Sesli Arama Yükseliyor

Sesli arama, aramaları gerçekleştirmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak gözlemleniyor. Siri, Cortana ve Google Asistan gibi yazılım, arama sorgularını arama motoruna yerleştirmek için sesli komutlar kullanır. Web geliştiricileri, akıllı TV’ler gibi interneti kullanan cihazların yükselişiyle bu yeni alana girmelidir.

5. İçerik şimdi Araştırmaya Niyet Odaklı mı?

SEO, anahtar kelime araştırma hedeflemiştir. Bununla birlikte, Google şimdi arama ağı odaklı. Google, kitlenin ilgisini çeken içeriği sıralayacaktır. Hemen çıkma oranı, etkileşim süresi ve ziyaret edilen sayfalar gibi parametreler, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) daha yüksek sıralamadaki faktörlerden biri olacak.

Sonuç

Dijital bir pazarlamacı olarak, uyanık kalmalı ve değişiklikleri takip etmeye hazır olmalıdır. Bu yıl, çoğu arama motoru tarafından bazı değişiklikler yapılmıştır. AMP’den mobil ilk SEO’ya dönüşüyor. Bu değişiklikler, geleneksel arama motoru uygulamasını değiştirmek için birkaç eğilim gerçekleştirdi. Yukarıda bahsedilen ipuçlarını takiben, arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmenin getirdiği değişiklikler için hazır olabilirsiniz.

Afia Bobia Amanfo is the co-founder of Studentshubgh. She is a committed Christian and also passionate about education and alleviating poverty. She is currently studying for an MSc in International trade in Paris. Her desire is to help create opportunities for young people in rural areas. She loves to write on Christian growth, academics, and career

Leave a Reply